Italiano
Zapraszamy do lektury

Zapraszamy do lektury

       NOWOŚĆ!                        

"Gdy wiara staje się trudna." Skupienie dla dziewcząt, 16-18.02.2018

  Zmagasz się z życiowymi burzami? Może doświadczasz burzy pokus, skrupułów, niepokojów o...

Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca - W STYCZNIU ODWOŁANE

Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca - W STYCZNIU ODWOŁANE

                              W związku z uroczystymi obchodami Objawienia Pańskiego (Trzech...

Słowo Życia - styczeń 2018

Słowo Życia - styczeń 2018

          Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę                               na Wschodzie           i...

Nowy Rok 2018

Nowy Rok 2018

Oto zaczynamy Nowy Rok …     

Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia!

Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie 2017   Gdy się Chrystus rodzi i na świat przychodzi, ciemna noc w...

 • Zapraszamy do lektury

  Zapraszamy do lektury

 • "Gdy wiara staje się trudna." Skupienie dla dziewcząt, 16-18.02.2018

 • Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca - W STYCZNIU ODWOŁANE

  Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca - W STYCZNIU ODWOŁANE

 • Słowo Życia - styczeń 2018

  Słowo Życia - styczeń 2018

 • Nowy Rok 2018

  Nowy Rok 2018

 • Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia!

  Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia!

Myśl dnia

"Szczególną pomoc otrzymujemy wtedy, gdy każde zadanie spełniamy tak doskonale, jakbyśmy nic innego nie mieli do wykonania." Św. Kasper del Bufalo

Słowo Życia

 Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon   (Mt 2,2)                                                          

W noc Bożego Narodzenia Jezus objawił się pasterzom, ludziom pokornym i pogardzanym — niektórzy mówią o rozbójnikach; oni pierwsi wnieśli trochę ciepła w tę zimną grotę betlejemską. Teraz docierają Mędrcy z dalekich krajów, także oni tajemniczo przyciągani przez to Dzieciątko. Pasterze i Mędrcy bardzo się od siebie różnią; ale jedno ich łączy — niebo

Czytaj więcej...

Czytania

 • Czytania na niedzielę, 21 stycznia 2018

  Trzecia Niedziela zwykła

  (Jon 3,1-5. 10)
  Pan przemówił do Jonasza po raz drugi tymi słowami: „Wstań, idź do Niniwy, wielkiego miasta, i głoś jej upomnienie, które Ja ci zlecam”. Jonasz wstał i poszedł do Niniwy, jak powiedział Pan. Niniwa była miastem...

Przeczytaj rozważanie do dzisiejszej Ewangelii

 

 

Kalendarz

styczeń 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Słowo Życia - styczeń 2018

Trzechkroli2_400x400.jpg          Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę

                              na Wschodzie

          i przybyliśmy oddać Mu pokłon. (Mt 2,2)                      

 

 

Dopiero co urodzony Chrystus nie umie jeszcze mówić, a wszystkie narody — reprezentowane przez Mędrców — mogą Go już spotkać, rozpoznać, adorować. Mędrcy mówią: Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2, 2).

Herod dowiedział się o tym natychmiast, gdy Mędrcy dotarli do Jerozolimy. Owi Mędrcy byli ludźmi cieszącymi się prestiżem, pochodzącymi z odległych regionów i odmiennych kultur; wyruszyli do ziemi Izraela, aby oddać pokłon królowi, który się narodził. Kościół zawsze widział w nich obraz całej ludzkości, a obchodząc dzisiejsze święto Objawienia Pańskiego, pragnie jakby wskazać z szacunkiem każdemu mężczyźnie i każdej kobiecie tego świata Dzieciątko, które narodziło się dla zbawienia wszystkich.

                W noc Bożego Narodzenia Jezus objawił się pasterzom, ludziom pokornym i pogardzanym — niektórzy mówią        o rozbójnikach; oni pierwsi wnieśli trochę ciepła w tę zimną grotę betlejemską. Teraz docierają Mędrcy z dalekich krajów, także oni tajemniczo przyciągani przez to Dzieciątko. Pasterze i Mędrcy bardzo się od siebie różnią; ale jedno ich łączy — niebo. Pasterze z Betlejem od razu pobiegli, aby zobaczyć Jezusa — nie dlatego, że byli szczególnie dobrzy, ale dlatego, że czuwali w nocy i patrząc w niebo, ujrzeli znak, posłuchali jego przesłania i poszli za nim. Podobnie było z Mędrcami: obserwowali niebo, zobaczyli nową gwiazdę, zinterpretowali znak i wyruszyli w drogę, w długą drogę. Pasterze i Mędrcy uczą nas, że aby spotkać Jezusa, trzeba umieć wznieść wzrok ku niebu, nie być skupionymi na sobie, zamkniętymi w swoim egoizmie, ale mieć serce i umysł otwarte na perspektywę Boga, który nas zawsze zaskakuje, umieć przyjmować Jego przesłania oraz ochotnie i wielkodusznie odpowiadać.

                Mędrcy, jak mówi Ewangelia, gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali (Mt 2, 10). Także dla nas wielką pociechą jest dostrzeżenie gwiazdy, to znaczy, jeżeli czujemy się prowadzeni, a nie pozostawieni własnemu losowi. Gwiazdą zaś jest Ewangelia, Słowo Pana, które, jak mówi Psalm, jest: lampą dla moich kroków i światłem na mojej ścieżce (119 [118], 105). To światło prowadzi nas do Chrystusa. Bez słuchania Ewangelii nie można Go spotkać! W istocie Mędrcy, idąc za gwiazdą, dotarli do miejsca, gdzie był Jezus. A tu zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon (Mt 2, 11). Doświadczenie Mędrców zachęca nas, abyśmy nie zadowalali się przeciętnością, nie «wegetowali», ale poszukiwali sensu rzeczy, z pasją badali wielką tajemnicę życia. Uczy nas ono, że nie powinniśmy gorszyć się małością i ubóstwem, ale rozpoznawać majestat w pokorze, i umieć wobec niego paść na kolana.

                Niech Dziewica Maryja, która przyjęła Mędrców w Betlejem, pomaga nam wznosić wzrok ponad samych siebie, pozwalać prowadzić się przez gwiazdę Ewangelii, aby spotkać Jezusa i umieć się uniżyć, aby oddać Mu pokłon. W ten sposób będziemy mogli nieść innym promień Jego światła i dzielić z nimi radość wspólnej drogi.

 

Papież Franciszek, Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański, 06.01.2016, w; L’Osservatore Romano 1 (379)/2016, s. 22