Italiano
Ziarnko piasku

Ziarnko piasku

  Było sobie małe Ziarenko piasku. Leżało na pustyni, pośród wielu podobnych ziarenek, czuło się...

Mój Drogi/moja Droga - marzec 2018

Mój Drogi/moja Droga - marzec 2018

    Zapraszam, by uczyć się od św. Józefa – miłości do Boga i posłuszeństwa Mu. Józef wiele...

Wielki Post i moje serce

Wielki Post i moje serce

    Wielki Post ma pomóc zbliżyć się do Boga przez nawrócenie serca

Słowo Życia - marzec 2018

Słowo Życia - marzec 2018

Panie, chcemy ujrzeć Jezusa J 12,21   W każdym człowieku i w każdej sytuacji – chcę zobaczyć...

Mój Drogi/moja Droga

Mój Drogi/moja Droga

  Mój Drogi/moja Droga! Dopiero cieszyliśmy się z narodzenia Jezusa, a tu… zaczynamy Wielki...

Słowo Życia - luty 2018

Słowo Życia - luty 2018

  ...nie pozwalał demonom mówić, ponieważ Go znały (Mk 1, 34b)    

 • Ziarnko piasku

  Ziarnko piasku

 • Mój Drogi/moja Droga - marzec 2018

  Mój Drogi/moja Droga - marzec 2018

 • Wielki Post i moje serce

  Wielki Post i moje serce

 • Słowo Życia - marzec 2018

  Słowo Życia - marzec 2018

 • Mój Drogi/moja Droga

  Mój Drogi/moja Droga

 • Słowo Życia - luty 2018

  Słowo Życia - luty 2018

Myśl dnia

"Patrzmy uważnymi oczyma na Krew Chrystusa i poznajmy, jak bardzo jest ona droga Bogu, Jego Ojcu, skoro wylana dla naszego zbawienia, przyniosła całemu światu łaskę skruchy." św. Klemens II

Słowo Życia

 Panie, chcemy ujrzeć Jezusa   (J 12,21)

 

W piątą niedzielę Wielkiego Postu słyszymy fragment z Ewangelii wg św. Jana (J 12, 20-33), w którym Grecy (przybyli na święto do Jerozolimy) zwracają się do Filipa ze swoim pragnieniem – chcemy zobaczyć Jezusa. Filip idzie do Andrzeja i obaj przedstawiają sprawę Jezusowi. Właściwie nie znajdujemy odpowiedzi, czy ich pragnienie się wypełniło, natomiast możemy zapytać siebie, czy my takie pragnienie również mamy. Czy chcemy ujrzeć Jezusa. 

 

Czytaj więcej...

Czytania

 • Czytania na piątek, 23 marca 2018

  Dzień powszedni

  (Jr 20, 10-13)
  Rzekł Jeremiasz: "Słyszałem oszczerstwo wielu: „Trwoga dokoła! Donieście, donieśmy na niego!” Wszyscy zaprzyjaźnieni ze mną wypatrują mojego upadku: „Może on da się zwieść, tak że go zwyciężymy i wywrzemy pomstę na nim!” Ale Pan jest przy...

Przeczytaj rozważanie do dzisiejszej Ewangelii

 

 

Kalendarz

marzec 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Słowo Życia - styczeń 2018

Trzechkroli2_400x400.jpg          Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę

                              na Wschodzie

          i przybyliśmy oddać Mu pokłon. (Mt 2,2)                      

 

 

Dopiero co urodzony Chrystus nie umie jeszcze mówić, a wszystkie narody — reprezentowane przez Mędrców — mogą Go już spotkać, rozpoznać, adorować. Mędrcy mówią: Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2, 2).

Herod dowiedział się o tym natychmiast, gdy Mędrcy dotarli do Jerozolimy. Owi Mędrcy byli ludźmi cieszącymi się prestiżem, pochodzącymi z odległych regionów i odmiennych kultur; wyruszyli do ziemi Izraela, aby oddać pokłon królowi, który się narodził. Kościół zawsze widział w nich obraz całej ludzkości, a obchodząc dzisiejsze święto Objawienia Pańskiego, pragnie jakby wskazać z szacunkiem każdemu mężczyźnie i każdej kobiecie tego świata Dzieciątko, które narodziło się dla zbawienia wszystkich.

                W noc Bożego Narodzenia Jezus objawił się pasterzom, ludziom pokornym i pogardzanym — niektórzy mówią        o rozbójnikach; oni pierwsi wnieśli trochę ciepła w tę zimną grotę betlejemską. Teraz docierają Mędrcy z dalekich krajów, także oni tajemniczo przyciągani przez to Dzieciątko. Pasterze i Mędrcy bardzo się od siebie różnią; ale jedno ich łączy — niebo. Pasterze z Betlejem od razu pobiegli, aby zobaczyć Jezusa — nie dlatego, że byli szczególnie dobrzy, ale dlatego, że czuwali w nocy i patrząc w niebo, ujrzeli znak, posłuchali jego przesłania i poszli za nim. Podobnie było z Mędrcami: obserwowali niebo, zobaczyli nową gwiazdę, zinterpretowali znak i wyruszyli w drogę, w długą drogę. Pasterze i Mędrcy uczą nas, że aby spotkać Jezusa, trzeba umieć wznieść wzrok ku niebu, nie być skupionymi na sobie, zamkniętymi w swoim egoizmie, ale mieć serce i umysł otwarte na perspektywę Boga, który nas zawsze zaskakuje, umieć przyjmować Jego przesłania oraz ochotnie i wielkodusznie odpowiadać.

                Mędrcy, jak mówi Ewangelia, gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali (Mt 2, 10). Także dla nas wielką pociechą jest dostrzeżenie gwiazdy, to znaczy, jeżeli czujemy się prowadzeni, a nie pozostawieni własnemu losowi. Gwiazdą zaś jest Ewangelia, Słowo Pana, które, jak mówi Psalm, jest: lampą dla moich kroków i światłem na mojej ścieżce (119 [118], 105). To światło prowadzi nas do Chrystusa. Bez słuchania Ewangelii nie można Go spotkać! W istocie Mędrcy, idąc za gwiazdą, dotarli do miejsca, gdzie był Jezus. A tu zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon (Mt 2, 11). Doświadczenie Mędrców zachęca nas, abyśmy nie zadowalali się przeciętnością, nie «wegetowali», ale poszukiwali sensu rzeczy, z pasją badali wielką tajemnicę życia. Uczy nas ono, że nie powinniśmy gorszyć się małością i ubóstwem, ale rozpoznawać majestat w pokorze, i umieć wobec niego paść na kolana.

                Niech Dziewica Maryja, która przyjęła Mędrców w Betlejem, pomaga nam wznosić wzrok ponad samych siebie, pozwalać prowadzić się przez gwiazdę Ewangelii, aby spotkać Jezusa i umieć się uniżyć, aby oddać Mu pokłon. W ten sposób będziemy mogli nieść innym promień Jego światła i dzielić z nimi radość wspólnej drogi.

 

Papież Franciszek, Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański, 06.01.2016, w; L’Osservatore Romano 1 (379)/2016, s. 22