Italiano
List do MPJ! - kwiecień 2019

List do MPJ! - kwiecień 2019

Drogi Mały Przyjacielu! Kwiecień-plecień, bo przeplata – trochę zimy, trochę...

Słowo Życia - kwiecień 2019

Słowo Życia - kwiecień 2019

  „wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, rzekł: <<Weźcie go i podzielcie między...

Święty Józefie - módl się za nami.

Święty Józefie - módl się za nami.

  Od 3.12.2017 r. (1. niedziela Adwentu) do 6.01.2019 r. w narodowym sanktuarium św. Józefa w...

Król, który zawisł na krzyżu

Król, który zawisł na krzyżu

 Za nami kolejny dzień Wielkiego Postu.  W tym błogosławionym czasie łaski postarajmy się o...

Słowo Życia - marzec 2019

Słowo Życia - marzec 2019

Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek” (Łk 4,4)             Po tym jak Jezus...

Słowo Życia - luty 2019

Słowo Życia - luty 2019

„Błogosławieni jesteście”  (Łk 6,20b) Błogosławieni jesteście wy, ubodzy; którzy teraz...

 • List do MPJ! - kwiecień 2019

  List do MPJ! - kwiecień 2019

 • Słowo Życia - kwiecień 2019

  Słowo Życia - kwiecień 2019

 • Święty Józefie - módl się za nami.

  Święty Józefie - módl się za nami.

 • Król, który zawisł na krzyżu

  Król, który zawisł na krzyżu

 • Słowo Życia - marzec 2019

  Słowo Życia - marzec 2019

 • Słowo Życia - luty 2019

  Słowo Życia - luty 2019

Myśl dnia

"Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać."

Słowo Życia

 „wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, rzekł: <<Weźcie go i podzielcie między siebie>>”(Łk 22,17)

 

Są rzeczy, którymi dzielić się wręcz nie wypada. Jednak rozważany dzisiaj fragment perykopy, z Ewangelii wg św. Łukasza, stawia nam przed oczami obraz kielicha. Słowa Jezusa nie budzą żadnych wątpliwości – mamy się nim dzielić. Z całą pewnością nie jest istotne samo naczynie, co jego zawartość – Krew przelana na okup za wielu. Nie ma większego znaku miłości, niż ten Życiodajny Napój. Jezus nigdy się nie oszczędzał, nie zachowywał czegoś tylko dla siebie, na później. Daje się tu i teraz cały, bez zastrzeżeń.

 

Czytaj więcej

Czytania

 • Czytania na piątek, 19 kwietnia 2019

  Wielki Piątek

  (Iz 52,13-53,12)

  Oto się powiedzie mojemu Słudze, wybije się, wywyższy i wyrośnie bardzo. Jak wielu osłupiało na Jego widok - tak nieludzko został oszpecony Jego wygląd i postać Jego była niepodobna do ludzi - tak mnogie narody się zdumieją, królowie...

Przeczytaj rozważanie do dzisiejszej Ewangelii

 

 

Kalendarz

kwiecień 2019
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

List do MPJ! - luty 2019

woman-1172718__340.jpg

 

Moja  Droga!


Bądź dobrej myśli

 

 

W Ewangelii wg św. Marka znajduje się opowiadanie o tym, jak to Jezus, opuszczając Jerycho, słyszy wołanie pewnego człowieka: Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną! To niewidomy żebrak, Bartymeusz. Dowiedział się od mijających go ludzi, że właśnie przechodzi Jezus i zawołał do Niego. Im bardziej go uciszali, tym głośniej wołał. Jezus przystanął i rzekł: Zawołajcie go! Ludzie więc powiedzieli do Bartymeusza: „Bądź dobrej myśli, wstań, woła cię!”. Jak można się domyślić, niewidomy wstał (zerwał się na nogi) i przybiegł do Jezusa. Na pytanie: „Co chcesz, abym ci uczynił?” odpowiedział: „Rabbuni, abym przejrzał!”. I usłyszał przepiękne słowa: „Idź, twoja wiara cię uzdrowiła.” Jak mówi Ewangelia, „natychmiast przejrzał i szedł za Nim drogą.”

 Tekst jest bardzo bogaty w treść, można się zatrzymać nad każdym zdaniem i rozważać je długo. Któregoś razu rozważałam ten fragment, ale szczególnie poruszyły mnie trzy słowa: Bądź dobrej myśli. Przyjęłam je inaczej, niż Bartymeusz. Zobaczyłam, że w mojej głowie toczy się czasem prawdziwa wojna na myśli i nie zawsze ją wygrywam, niekiedy zwycięża smutek, rozczarowanie, żal, niepokój, stres… Bardzo mocno wybrzmiało w moim sercu słowo DOBREJ. Bądź DOBREJ myśli. To znaczy – przypomnij sobie, że Pan Bóg jest blisko i czuwa, że sprawy mogą wcale nie pójść tak źle, jak się spodziewasz, że zdążysz (z Bożą pomocą) uporać się z pracą, którą masz do wykonania, że ten człowiek, z którym masz się spotkać, nie potraktuje cię źle, ale ci pomoże. Bądź dobrej myśli – to znaczy patrz po Bożemu, z nadzieją, Pan Bóg naprawdę jest dobry.

Zabrałam to Jezusowe Słowo: Bądź DOBREJ myśli - ze sobą do pracy, do różnych wydarzeń dnia… Pomagało mi ono być blisko Jezusa, ufać w Jego pomoc, być radosną pomimo zmęczenia i ogromu spraw.

My, Polacy, lubimy narzekać i zawsze znajdziemy powód do narzekania, a może warto w takich momentach przypomnieć sobie o tym i BYĆ DOBREJ MYŚLI? Wtedy łatwiej usłyszeć Boże (albo anielskie) natchnienie do dobrego, zachować pokój w sercu, reagować spokojniej i życzliwiej, opanować strach? Na przykład zbliża się sprawdzian, na który trzeba się dużo nauczyć. Naucz się tyle, ile jesteś w stanie i bądź dobrej myśli (zuchwalstwem byłoby nie uczyć się wcale i myśleć, że i tak będzie dobrze…). Pani robi kartkówkę i czujesz pustkę w głowie – bądź dobrej myśli, Anioł Stróż zaraz pomoże! Specjalnie podałam szkolne przykłady, ale ty możesz zacząć być dobrej myśli nie tylko w szkole! Sama wiesz, w jakich sytuacjach się znajdujesz. I zaraź rodzinę takim nastawieniem – BĄDŹ DOBREJ MYŚLI. Złe nastawienie jest jak przebita opona, jak jej nie zmienisz, dalej nie pojedziesz, a przecież – najpiękniejsze dopiero przed tobą!!!

Pozdrawiam Ciebie i Twoją Rodzinę.

Pamiętam o Tobie w modlitwie.