Sekwencja do Ducha Świętego

Sekwencja do Ducha Świętego

  Posłuchaj      

Krew i Duch Święty

Krew i Duch Święty

Krew Pańska „uduchawia” nas, gdyż na stole eucharystycznym jest naszym napojem „duchowym”. To...

Jan Paweł II - 100 rocznica urodzin

Jan Paweł II - 100 rocznica urodzin

  Święty Janie Pawle II - módl się za...

Maryja obecna w historii życia

Maryja obecna w historii życia

Z Maryją rozpoczyna się ziemskie życie Jezusa i z Maryją pierwsze kroki stawia Kościół; w obu...

List do MPJ! - maj 2020

List do MPJ! - maj 2020

Mój Drogi / moja Droga! W książce „Maryja – Królowa – Matka” znalazłam doświadczenie, które...

Słowo Życia - maj 2020

Słowo Życia - maj 2020

Jezus powiedział do uczniów: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat,...

 • Sekwencja do Ducha Świętego

  Sekwencja do Ducha Świętego

 • Krew i Duch Święty

  Krew i Duch Święty

 • Jan Paweł II - 100 rocznica urodzin

  Jan Paweł II - 100 rocznica urodzin

 • Maryja obecna w historii życia

  Maryja obecna w historii życia

 • List do MPJ! - maj 2020

  List do MPJ! - maj 2020

 • Słowo Życia - maj 2020

  Słowo Życia - maj 2020

Myśl dnia - maj

"Ona [Maryja] jest drabiną grzeszników, Ona jest moją największą ufnością, Ona jest całkowitą podstawą mojej nadziei." św. Bernard z Clairvaux

Słowo Życia

POKÓJ WAM (J 20,19)

Jezus powiedział do uczniów: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję” (J 14,27). Stąd płynie dla nas pierwsza wskazówka, że pokój pochodzi od Jezusa. Nie możemy pokoju, o którym mówi Chrystus uzyskać własnymi siłami,...

Czytaj więcej

Czytania

 • Czytania na środę, 3 czerwca 2020

  Środa IX tydzień zwykły

  (2 Tm 1, 1-3. 6-12)

  Paweł, z woli Boga apostoł Chrystusa Jezusa, posłany dla głoszenia życia obiecanego w Chrystusie Jezusie, do Tymoteusza, swego umiłowanego dziecka. Łaska, miłosierdzie, pokój od Boga Ojca i Chrystusa Jezusa, naszego Pana! Dziękuję Bogu,...

Przeczytaj rozważanie do dzisiejszej Ewangelii

 

 

Kalendarz

czerwiec 2020
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Słowo Życia - kwiecień 2020

donie%20Chrystusa.JPG

...i jak Go poznali przy łamaniu chleba

(Łk 24, 35b)

Spotkanie uczniów z Jezusem na drodze do Emaus to jeden z najpiękniejszych fragmentów Ewangelii, które czytamy w czasie oktawy Wielkanocy.
Widzimy dwóch uczniów, którzy opuściwszy Jerozolimę wędrują do Emaus. Idą z bagażem bolesnych wspomnień: dramatu Wielkiego Piątku, w którym rozegrały się wydarzenia sądu i okrutniej śmierci Jezusa oraz pustką Wielkiej Soboty, a więc czasu żałoby, bo Jezusa już z nimi nie ma i nie będzie. Odchodzą z Jerozolimy, rozczarowani, zawiedzeni, nie wierząc słowom kobiet i innych uczniów o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa.

W drodze spotykają Wędrowca, który dołącza do nich, ale Go nie rozpoznają, bo oczy ich były jakby przyćmione i nie mogli Go rozpoznać (Łk 24, 16). Co to znaczy? To znaczy, że ich spojrzenie było ograniczone, zaślepione bólem i niewiarą. Znamy dobrze to spojrzenie.
Często nasze życiowe porażki, niespełnione marzenia, oczekiwania…, zaciemniają nam obraz Nauczyciela, który wędruje z nami i wyjaśnia nam Pisma.

 Być może i nam taki Boski wykład by się przydał. Czytamy Biblię, znamy wiele pięknych cytatów, ale często są one tylko "złotymi myślami", które można zacytować, wpisać na kartkę z życzeniami... Prawda jest taka, że Słowo Boże, jest żywe i skuteczne, jest jak miecz obosieczny, który broni nas od pokus i przenika do głębi. Jeżeli Bóg mówi w swoim Słowie, że jest z nami aż do skończenia świata, to nie jest to poetycka metafora, ale fakt.Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakoby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił. Wszedł więc, aby zostać z nimi (Łk 24, 28-29). Jezus daje do zrozumienia, że musi iść dalej, ale uczniowie przymuszają Go by został, bo chcieli Go dalej słuchać, pragnęli chłonąć każde Jego słowo, te wszystkie wyjaśnienia ksiąg prorockich. Pragnienie wsłuchiwania się w Słowo Boże jest pierwszym krokiem do spotkania ze Zmartwychwstałym. Wszedł więc, aby zostać z nimi. Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu (Łk 24, 29b-31).

Uczniowie rozpoznają Jezusa w chwili kiedy bierze chleb, błogosławi, łamie i rozdaje im. Znają ten gest, wiedzą, że to jest Pan. Łamanie chleba jest tutaj symbolem Eucharystii, wskazówką, że w tym sakramencie możemy spotkać Chrystusa Zmartwychwstałego. A kiedy Go rozpoznamy nic już nie będzie takie samo jak dawniej, bo doświadczenie Jego obecności uzdolni nas do tego, by iść i dzielić się z innymi swoim osobistym doświadczeniem wiary, nowej nadziei i spotkaniem ze Zmartwychwstałym Panem. Od tego momentu nic już nie będzie nas ograniczać, czy blokować w dawaniu świadectwa. Radość i nowa siła sprawią, że zapragniemy nie tyle iść co biec, by podzielić się ze wszystkimi tą radosną nowiną: Jezus prawdziwie zmartwychwstał!

Obyśmy i my doświadczyli tego, co uczniowie idący do Emaus i spotkali Zmartwychwstałego Pana, który otworzy nam oczy serca. Obyśmy Go poznali przy łamaniu chleba (Łk 24, 35b)

s. Maksymiliana MSC