Słowo Życia - wrzesień 2020

Słowo Życia - wrzesień 2020

„Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad...

ODPUST w Wilkanowie 2020

ODPUST w Wilkanowie 2020

Serdecznie zapraszamy na uroczystości odpustowe  do naszego domu w Wilkanowie (Kotlina...

List do MPJ! - sierpień/wrzesień 2020

List do MPJ! - sierpień/wrzesień 2020

Mój Drogi / moja Droga! Ten rok jest szczególny, pod wieloma względami.Na przykład – wiele...

Słowo Życia - sierpień 2020

Słowo Życia - sierpień 2020

...każ mi przyjść do siebie (Mt 14, 28) Często żądamy dowodów – miłości, akceptacji,...

Lipcowa katecheza 4

Lipcowa katecheza 4

  Historię powstania "Modlitwy zanurzenia we Krwi Chrystusa"oraz jak ważnym jest by...

 • Słowo Życia - wrzesień 2020

  Słowo Życia - wrzesień 2020

 • Msze święte w Miasteczku - zmiana godzin!

  Msze święte w Miasteczku - zmiana godzin!

 • ODPUST w Wilkanowie 2020

  ODPUST w Wilkanowie 2020

 • List do MPJ! - sierpień/wrzesień 2020

  List do MPJ! - sierpień/wrzesień 2020

 • Słowo Życia - sierpień 2020

  Słowo Życia - sierpień 2020

 • Lipcowa katecheza 4

  Lipcowa katecheza 4

Myśl dnia

"Szczególną pomoc otrzymujemy wtedy, gdy każde zadanie spełniamy tak doskonale, jakbyśmy nic innego nie mieli do wykonania." Św. Kasper del Bufalo

Słowo Życia

...każ mi przyjść do siebie (Mt 14, 28)

Często żądamy dowodów – miłości, akceptacji, uznania. Oczekują ich dla siebie zakochani, rodzice, dzieci, pracownicy. I każdy z nich pojmuje ten dowód miłości trochę inaczej.

Czytaj więcej

Czytania

 • Czytania na poniedziałek, 21 września 2020

  Święto świętego Mateusza, apostoła i ewangelisty

  (Ef 4, 1-7. 11-13)

  Bracia: Zachęcam was ja, więzień w Panu, abyście postępowali w sposób godny powołania, jakim zostaliście wezwani, z całą pokorą i cichością, z cierpliwością, znosząc siebie nawzajem w miłości. Usiłujcie zachować jedność Ducha...

Przeczytaj rozważanie do dzisiejszej Ewangelii

 

 

Kalendarz

wrzesień 2020
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Wielka Sobota - Król zasnął

pobrane.jpg

Co się stało? Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków. Bóg umarł w ciele, a poruszył Otchłań.
Idzie, aby odnaleźć pierwszego człowieka, jak zgubioną owieczkę. (…)Ujrzawszy Go praojciec Adam, pełen zdumienia, uderzył się w piersi i zawołał do wszystkich: "Pan mój z nami wszystkimi!" I odrzekł Chrystus Adamowi: "I z duchem twoim!" A pochwyciwszy go za rękę, podniósł go mówiąc: "Zbudź się, o śpiący, i powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus.

Oto Ja, twój Bóg, który dla ciebie stałem się twoim synem. Oto teraz mówię tobie i wszystkim, którzy będą twoimi synami, i moją władzą rozkazuję wszystkim, którzy są w okowach: Wyjdźcie! A tym, którzy są w ciemnościach, powiadam: Niech zajaśnieje wam światło! Tym zaś, którzy zasnęli, rozkazuję: Powstańcie!

Tobie, Adamie, rozkazuję: Zbudź się, który śpisz! Nie po to bowiem cię stworzyłem, abyś pozostawał spętany w Otchłani. Powstań z martwych, albowiem jestem życiem umarłych. Powstań ty, który jesteś dziełem rąk moich. Powstań ty, który jesteś moim obrazem uczynionym na moje podobieństwo. (Starożytna homilia na Świętą i Wielką Sobotę, LG tom II: Wielka Sobota, str. 386-388)

     Tak, Bóg śpi, „umarł w ludzkim ciele”, a jednak porusza Otchłań. Bóg w ciszy przechodzi ze śmierci do życia. W ciszy Bóg dokonuje największego cudu – zbawia świat, każdego człowieka. Do każdego z nas dzisiaj Jezus wyciąga rękę i woła: wybudź się! powstań! Powstań ze swojego egoizmu, z lęków, z przesadnego zamartwiania się o wszystko, z niepewności, powstań z zazdrości innym, z poniżania innych, powstań ze swojego nałogu, z depresji, z nieakceptacji siebie, …, powstań!

- Ale ja nie mogę, nie potrafię, już od dawna tak żyje, niech już tak zostanie, i tak nic się już nie da zrobić.

- Powstań! – mówi Bóg -  nie własną siłą, ale mocą Mojego zmartwychwstania, które się dokonało; dla Ciebie umarłem i dla Ciebie powstałem z martwych, abyś żył. Powstań!

    Wielka Sobota jest dniem spoczynku Pana Jezusa w Grobie. Trwa cisza. Wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej. Aby przeżyć ten dzień w sposób szczególny (pomimo niemożliwości uczestniczenia bezpośrednio w liturgii) pomóżmy sobie przez pewne gesty: jak co roku przygotujmy koszyk świąteczny - ktoś z rodziny niech go poświęci „W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” oraz pokropi wodą święconą; wieczorem możemy zapalić świecę i postawić ją na stole; za pomocą mediów uczestniczmy w Liturgii Paschalnej i przyjmijmy Komunię Duchową; zjedzmy wspólną kolację, z modlitwa na rozpoczęcie; po kolacji możemy zaśpiewać jedną z pieśni wielkanocnych.

Życzymy Wam owocnie przeżytego czasu Wielkiej Soboty. Niech nasze serca przygotują się w ciszy i zadumie na przyjęcie Chrystusa Zmartwychwstałego. Bądźmy wdzięczni Bogu za dar Jego Syna, który przelał dla nas swoją Krew Najdroższą, abyśmy życie mieli.

s. Bernadetta