Sekwencja do Ducha Świętego

Sekwencja do Ducha Świętego

  Posłuchaj      

Krew i Duch Święty

Krew i Duch Święty

Krew Pańska „uduchawia” nas, gdyż na stole eucharystycznym jest naszym napojem „duchowym”. To...

Jan Paweł II - 100 rocznica urodzin

Jan Paweł II - 100 rocznica urodzin

  Święty Janie Pawle II - módl się za...

Maryja obecna w historii życia

Maryja obecna w historii życia

Z Maryją rozpoczyna się ziemskie życie Jezusa i z Maryją pierwsze kroki stawia Kościół; w obu...

List do MPJ! - maj 2020

List do MPJ! - maj 2020

Mój Drogi / moja Droga! W książce „Maryja – Królowa – Matka” znalazłam doświadczenie, które...

Słowo Życia - maj 2020

Słowo Życia - maj 2020

Jezus powiedział do uczniów: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat,...

 • Sekwencja do Ducha Świętego

  Sekwencja do Ducha Świętego

 • Krew i Duch Święty

  Krew i Duch Święty

 • Jan Paweł II - 100 rocznica urodzin

  Jan Paweł II - 100 rocznica urodzin

 • Maryja obecna w historii życia

  Maryja obecna w historii życia

 • List do MPJ! - maj 2020

  List do MPJ! - maj 2020

 • Słowo Życia - maj 2020

  Słowo Życia - maj 2020

Myśl dnia - maj

"Ona [Maryja] jest drabiną grzeszników, Ona jest moją największą ufnością, Ona jest całkowitą podstawą mojej nadziei." św. Bernard z Clairvaux

Słowo Życia

POKÓJ WAM (J 20,19)

Jezus powiedział do uczniów: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję” (J 14,27). Stąd płynie dla nas pierwsza wskazówka, że pokój pochodzi od Jezusa. Nie możemy pokoju, o którym mówi Chrystus uzyskać własnymi siłami,...

Czytaj więcej

Czytania

 • Czytania na środę, 3 czerwca 2020

  Środa IX tydzień zwykły

  (2 Tm 1, 1-3. 6-12)

  Paweł, z woli Boga apostoł Chrystusa Jezusa, posłany dla głoszenia życia obiecanego w Chrystusie Jezusie, do Tymoteusza, swego umiłowanego dziecka. Łaska, miłosierdzie, pokój od Boga Ojca i Chrystusa Jezusa, naszego Pana! Dziękuję Bogu,...

Przeczytaj rozważanie do dzisiejszej Ewangelii

 

 

Kalendarz

czerwiec 2020
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Wielka Sobota - Król zasnął

pobrane.jpg

Co się stało? Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków. Bóg umarł w ciele, a poruszył Otchłań.
Idzie, aby odnaleźć pierwszego człowieka, jak zgubioną owieczkę. (…)Ujrzawszy Go praojciec Adam, pełen zdumienia, uderzył się w piersi i zawołał do wszystkich: "Pan mój z nami wszystkimi!" I odrzekł Chrystus Adamowi: "I z duchem twoim!" A pochwyciwszy go za rękę, podniósł go mówiąc: "Zbudź się, o śpiący, i powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus.

Oto Ja, twój Bóg, który dla ciebie stałem się twoim synem. Oto teraz mówię tobie i wszystkim, którzy będą twoimi synami, i moją władzą rozkazuję wszystkim, którzy są w okowach: Wyjdźcie! A tym, którzy są w ciemnościach, powiadam: Niech zajaśnieje wam światło! Tym zaś, którzy zasnęli, rozkazuję: Powstańcie!

Tobie, Adamie, rozkazuję: Zbudź się, który śpisz! Nie po to bowiem cię stworzyłem, abyś pozostawał spętany w Otchłani. Powstań z martwych, albowiem jestem życiem umarłych. Powstań ty, który jesteś dziełem rąk moich. Powstań ty, który jesteś moim obrazem uczynionym na moje podobieństwo. (Starożytna homilia na Świętą i Wielką Sobotę, LG tom II: Wielka Sobota, str. 386-388)

     Tak, Bóg śpi, „umarł w ludzkim ciele”, a jednak porusza Otchłań. Bóg w ciszy przechodzi ze śmierci do życia. W ciszy Bóg dokonuje największego cudu – zbawia świat, każdego człowieka. Do każdego z nas dzisiaj Jezus wyciąga rękę i woła: wybudź się! powstań! Powstań ze swojego egoizmu, z lęków, z przesadnego zamartwiania się o wszystko, z niepewności, powstań z zazdrości innym, z poniżania innych, powstań ze swojego nałogu, z depresji, z nieakceptacji siebie, …, powstań!

- Ale ja nie mogę, nie potrafię, już od dawna tak żyje, niech już tak zostanie, i tak nic się już nie da zrobić.

- Powstań! – mówi Bóg -  nie własną siłą, ale mocą Mojego zmartwychwstania, które się dokonało; dla Ciebie umarłem i dla Ciebie powstałem z martwych, abyś żył. Powstań!

    Wielka Sobota jest dniem spoczynku Pana Jezusa w Grobie. Trwa cisza. Wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej. Aby przeżyć ten dzień w sposób szczególny (pomimo niemożliwości uczestniczenia bezpośrednio w liturgii) pomóżmy sobie przez pewne gesty: jak co roku przygotujmy koszyk świąteczny - ktoś z rodziny niech go poświęci „W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” oraz pokropi wodą święconą; wieczorem możemy zapalić świecę i postawić ją na stole; za pomocą mediów uczestniczmy w Liturgii Paschalnej i przyjmijmy Komunię Duchową; zjedzmy wspólną kolację, z modlitwa na rozpoczęcie; po kolacji możemy zaśpiewać jedną z pieśni wielkanocnych.

Życzymy Wam owocnie przeżytego czasu Wielkiej Soboty. Niech nasze serca przygotują się w ciszy i zadumie na przyjęcie Chrystusa Zmartwychwstałego. Bądźmy wdzięczni Bogu za dar Jego Syna, który przelał dla nas swoją Krew Najdroższą, abyśmy życie mieli.

s. Bernadetta