Słowo Życia - wrzesień 2020

Słowo Życia - wrzesień 2020

„Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad...

ODPUST w Wilkanowie 2020

ODPUST w Wilkanowie 2020

Serdecznie zapraszamy na uroczystości odpustowe  do naszego domu w Wilkanowie (Kotlina...

List do MPJ! - sierpień/wrzesień 2020

List do MPJ! - sierpień/wrzesień 2020

Mój Drogi / moja Droga! Ten rok jest szczególny, pod wieloma względami.Na przykład – wiele...

Słowo Życia - sierpień 2020

Słowo Życia - sierpień 2020

...każ mi przyjść do siebie (Mt 14, 28) Często żądamy dowodów – miłości, akceptacji,...

Lipcowa katecheza 4

Lipcowa katecheza 4

  Historię powstania "Modlitwy zanurzenia we Krwi Chrystusa"oraz jak ważnym jest by...

 • Słowo Życia - wrzesień 2020

  Słowo Życia - wrzesień 2020

 • Msze święte w Miasteczku - zmiana godzin!

  Msze święte w Miasteczku - zmiana godzin!

 • ODPUST w Wilkanowie 2020

  ODPUST w Wilkanowie 2020

 • List do MPJ! - sierpień/wrzesień 2020

  List do MPJ! - sierpień/wrzesień 2020

 • Słowo Życia - sierpień 2020

  Słowo Życia - sierpień 2020

 • Lipcowa katecheza 4

  Lipcowa katecheza 4

Myśl dnia

"Szczególną pomoc otrzymujemy wtedy, gdy każde zadanie spełniamy tak doskonale, jakbyśmy nic innego nie mieli do wykonania." Św. Kasper del Bufalo

Słowo Życia

...każ mi przyjść do siebie (Mt 14, 28)

Często żądamy dowodów – miłości, akceptacji, uznania. Oczekują ich dla siebie zakochani, rodzice, dzieci, pracownicy. I każdy z nich pojmuje ten dowód miłości trochę inaczej.

Czytaj więcej

Czytania

 • Czytania na poniedziałek, 21 września 2020

  Święto świętego Mateusza, apostoła i ewangelisty

  (Ef 4, 1-7. 11-13)

  Bracia: Zachęcam was ja, więzień w Panu, abyście postępowali w sposób godny powołania, jakim zostaliście wezwani, z całą pokorą i cichością, z cierpliwością, znosząc siebie nawzajem w miłości. Usiłujcie zachować jedność Ducha...

Przeczytaj rozważanie do dzisiejszej Ewangelii

 

 

Kalendarz

wrzesień 2020
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Słowo Życia - maj 2020

pokoj%20wam1.jpg

Jezus powiedział do uczniów: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję” (J 14,27).

Stąd płynie dla nas pierwsza wskazówka, że pokój pochodzi od Jezusa. Nie możemy pokoju, o którym mówi Chrystus uzyskać własnymi siłami, jakimiś technikami relaksacyjnymi lub terapią (choć one też mogą być pomocne w życiu człowieka). Poza tym Jezus mówi, że pokój nam daje. Zatem nie musimy Chrystusa „błagać”, przekonywać, aby nam go udzielił, ponieważ powiedział: „Ja wam daję”. Potwierdza to, kiedy przychodzi po swoim zmartwychwstaniu i pozdrawia uczniów właśnie słowami: „Pokój wam!” (J 20, 19). Jezus przychodząc ten pokój przynosi.

Spróbujmy zajrzeć do własnego serca i zobaczyć co je wypełnia, czy jest w nim pokój? Postarajmy się często w ciągu dnia zaglądać do swego serca, by dostrzec i nazwać to, co jest wewnątrz. Każdego dnia jest wiele sytuacji, które mogą wprowadzać zamieszanie w naszym sercu: pośpiech, problemy, drobne przeciwności, jak choćby brak miejsca na parkingu, czy korki w drodze do pracy, kiedy każda sekunda jest „na wagę złota”. Zdarzają się też trudniejsze sprawy, jak choćby nieporozumienia z najbliższymi, lub w pracy, choroby, odejścia od wiary tych, których kochamy, problemy społeczne, ekonomiczne, ekologiczne i wiele innych. Jak w takich sytuacjach zachować pokój? Lub w jaki sposób przyjąć, jeśli już go utraciliśmy?Ważne jest, abyśmy potrafili rozpoznać pokój, o którym mówi Chrystus. Jest to głęboki wewnętrzy pokój, który płynie z wiary w to, że Bóg kocha mnie i każdego człowieka oraz z pragnienia, aby Bóg był najważniejszy w moim życiu, to znaczy z życia w zgodzie z własnym sumieniem.

Równolegle w sercu mogą pojawiać się różne niepokoje, ale one nie są w stanie zburzyć tego prawdziwego, głębokiego pokoju, który pochodzi od Jezusa Chrystusa. Musimy też pamiętać, że nasz przeciwnik, ojciec kłamstwa, czyha na nasze najsłabsze chwile, zrobi wszystko, aby odebrać nam pokój, wyolbrzymiając trudności i problemy i odciągając od źródła pokoju – Boga.

Istotne jest również, abyśmy nie próbowali tłumić w sobie różnych niepokojów i lęków, ale nazywali je po imieniu i oddawali Jezusowi. W ten sposób nie utracimy głębokiego pokoju, jaki płynie z zawierzenia swego życia i życia innych Bogu. Tak samo powinniśmy postępować w sytuacji, kiedy już utracimy wewnętrzny pokój:, tak jak potrafimy - własnymi, prostymi słowami oddawać Jezusowi lęk, każdy niepokój, obawę, każdą sprawę, osobę. Jeżeli będziemy to czynić wytrwale, wiele razy w ciągu dnia, to pozwolimy, aby Jezus miał coraz większy dostęp do naszego serca i do naszych spraw. W ten sposób będziemy potrafili przyjmować Jego pokój coraz głębiej do naszych serc. Wiara i zawierzenie Bogu spowodują również, że wszystkie sprawy będą widziane we właściwym świetle, jako nasza droga do Boga. Nie będą burzyć pokoju, ale go umacniać.

Dziękujmy Bogu za ujawnienie naszych lęków i niepokojów, bo w ten sposób możemy je oddawać Jemu. Zapraszajmy Jezusa do wszystkiego, co robimy, przyjmujmy i często powtarzajmy Jego słowa: „Pokój wam!”.

s.Rafaela MSC