Rozważanie o Krwi Chrystusa

Rozważanie o Krwi Chrystusa

O dobry Jezu, Jezu miłości!Aby przyoblec nas w życie łaski, ogołociłeś samego Siebie z życia...

Krzyż - niezwykła tajemnica

Krzyż - niezwykła tajemnica

W komentarzu do drugiej stacji drogi krzyżowej ks. Bronisław Mokrzycki pisze: „Ci, którzy...

Bóg z nami

Bóg z nami

Zwiastowanie to nie tylko wydarzenie sprzed lat, które dotyczyło Maryi, Matki Boga. Słowo Boże...

TRANSMISJA

Z powodu szerzenia się pandemii koronawirusa zapraszamy, aby łączyć się z nami w modlitwie za...

Słowo Życia - marzec 2020

Słowo Życia - marzec 2020

Daj Mi pić! (J 4,7) Proste znaki. Prośba o kubek wody może być początkiem przekroczenia...

Pokuta - wymaga wyrzeczenia i ofiary

Pokuta - wymaga wyrzeczenia i ofiary

Jezus zawisł na krzyżu między niebem a ziemią, aby wszystkich do siebie pociągnąć: „A Ja, gdy...

 • Rozważanie o Krwi Chrystusa

  Rozważanie o Krwi Chrystusa

 • Krzyż - niezwykła tajemnica

  Krzyż - niezwykła tajemnica

 • Bóg z nami

  Bóg z nami

 • TRANSMISJA

 • Słowo Życia - marzec 2020

  Słowo Życia - marzec 2020

 • Pokuta - wymaga wyrzeczenia i ofiary

  Pokuta - wymaga wyrzeczenia i ofiary

Myśl dnia

"Radosna miłość, która przynosi duszy szczęście, zasadza się na cierpieniu: nie ma miłości bez wyrzeczeń." Św. Josemaria Escriva

Słowo Życia

Daj Mi pić! (J 4,7)

 

Proste znaki. Prośba o kubek wody może być początkiem przekroczenia tego, co wydawało się nieprzekraczalne między Żydami a Samarytanami. Jezus prosi kobietę o to, aby dała Mu wody, ponieważ tym się w tej chwili zajmowała. To, co robimy, czym się zajmujemy, jest dogodną sytuacją do nawiązania rozmowy z Jezusem.

Czytaj więcej

Czytania

 • Czytania na niedzielę, 29 marca 2020

  Piąta Niedziela Wielkiego Postu

  (Ez 37, 12-14)

  Tak mówi Pan Bóg: "Oto otwieram wasze groby i wydobywam was z grobów, ludu mój, i wiodę was do kraju Izraela, i poznacie, że Ja jestem Pan, gdy wasze groby otworzę i z grobów was...

Przeczytaj rozważanie do dzisiejszej Ewangelii

 

 

Kalendarz

marzec 2020
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Eucharystia – klucz do jedności

Na Mszy św. w czasie przeistoczenia kapłan biechalice-1591668_960_720.jpgrze w ręce przygotowaną Hostię mówiąc: „To jest Ciało moje…”. Mówi to w jedności z Chrystusem, i mocą sakramentu kapłaństwa chleb staje się Eucharystycznym Ciałem Chrystusa.

Kapłan mówi to głośno, ale też wszyscy wierni mogą – po cichu w sercu – razem z nim wypowiedzieć te same słowa. Przecież każdy, kto przyjął chrzest, stał się członkiem Mistycznego Ciała Chrystusa. Patrząc na Ciało Chrystusa w rękach kapłana, widzi w pewnym sensie samego siebie. Podobnie jest, jeśli patrzy na swojego brata i siostrę, przeżywając ten moment odnowienia jedności z Chrystusem w Jego Mistycznym Ciele.

Kto przeżywa świadomie w sercu liturgiczne przeistoczenie, odnawia też swoją relację do wszystkich tych, którzy są członkami Kościoła – Chrystusa. Eucharystia pogłębia jedność nie tylko z Panem Bogiem, ale też pomiędzy ludźmi.

Tylko ten rzeczywiście i całkowicie żyje Eucharystią, kto jest gotowy do jedności z Chrystusem – czy to na Mszy Świętej, czy później (poza nią). Jakie zmiany dokonałyby się w naszych parafiach, (…), gdyby Eucharystia stała się czymś więcej niż tylko jakimś rytuałem – gdyby przeniknęła całe życie i relacje pomiędzy ludźmi!

To co rozważyliśmy o Chlebie Eucharystycznym, można powtórzyć, patrząc na kielich Krwi Chrystusa. W tym wypadku należy podkreślić coś nowego: krew to znak ofiary. W Krwi Chrystusa jest w pewnym sensie obecne całe cierpienie świata: wszystkie grzechy, problemy, choroby, niesprawiedliwość, samotność… - wszystko, za co Jezus przelał swoją Krew dla odkupienia i zbawienia. Patrząc na kielich eucharystyczny, można mówić: „ To jest moja Krew”, ponieważ jest to Krew Chrystusa. To samo można powiedzieć, patrząc na wszystkie cierpienia i rany tego świata, na wojny, na choroby psychiczne, uzależnienia od alkoholu lub narkotyków lub inne choroby społeczeństwa: „Oto moja Krew. To mnie obchodzi. To moje życie. To moja odpowiedzialność. To moja rodzina. To mój brat!” Eucharystia w ten sposób przeżyta staje się przeistoczeniem nie tylko na ołtarzu, ale także pomiędzy chrześcijanami i na całym świecie.

Ks. Winfried Wermter, Stać się Eucharystią, str. 15 -16