
Modlitwa uwielbienia Krwi Jezusowej
Bądź uwielbiony, Jezu, Jednorodzony Synu Boży, w Twojej Krwi, którą wziąłeś z Maryi Panny i...
List do MPJ! - lipiec 2025
Madzia była smutna. Jej najlepsza koleżanka powiedziała jej kilka przykrych słów. Bardzo...

Słowo Życia - lipiec 2025
Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwu uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do...

ODPUST ku czci Krwi Chrystusa - 22.06.2025
Z radością zapraszamy na Odpust ku czci Krwi Chrystusa!Przyjedź, by wspólnie z nami...

„Zmartwychwstały Chrystus – nasza Nadzieja chwały”
"Twoje słowo jest lampą dla moich stópi światłem na mojej ścieżce." (Ps 119, 105) Tydzień...

Słowo Życia - maj 2025
Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną (J 10, 27) Są ludzie, których głos...
-
Modlitwa uwielbienia Krwi Jezusowej
-
List do MPJ! - lipiec 2025
-
Słowo Życia - lipiec 2025
-
ODPUST ku czci Krwi Chrystusa - 22.06.2025
-
„Zmartwychwstały Chrystus – nasza Nadzieja chwały”
-
Słowo Życia - maj 2025
Nawigacja strony
Myśl dnia
Słowo Życia
Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwu uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał
Słowo Życia - kwiecień 2024
„Pan mój i Bóg mój!” J 20, 28
Liturgiczny okres wielkanocny to czas spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym. W nowym ukazaniu się Jezusa wyróżnia się postać Tomasza Apostoła. Jak Maria Magdalena była wzorem dla szukających Jezusa tak Tomasz staje się figurą tych, którzy wątpią zarówno w bóstwo Pana, jak i Jego człowieczeństwo, ale później nawracają się bez zastrzeżeń. Zmartwychwstały Jezus jest tożsamy z Ukrzyżowanym. Jezus na nowo ukazuje, że wiara w niego powinna się opierać na świadectwie tych, którzy go widzieli.
Święty Grzegorz Wielki pisze o tym tak: “Czy wierzycie, iż to dzieło przypadku, że tego wybranego ucznia wówczas brakowało, że przychodząc później miał o tym usłyszeć, że słysząc miał wątpić, wątpiąc dotknąć, dotknąwszy uwierzyć. Nie wydarzyło się to przypadkiem, lecz z Boskiego zrządzenia. Cudownym bowiem sposobem sprawiła Niebiańska łaskawość, że ów wątpiący uczeń, kiedy u swojego mistrza dotknął rany ciała u nas uzdrawia rany niewiary, bo wątpiący i dotykający uczeń stał się świadkiem prawdziwego zmartwychwstania.”
Tomaszowe wyznanie Pan mój i Bóg mój możemy odnaleźć także w ludowej pobożności. W czasie przygotowania do uroczystości pierwszej komunii świętej w jednej z parafii katechetka uczyła dzieci takiej oto formuły modlitewnej: "Pan mój i Bóg mój, błogosławione Ciało Pana mego, które za mnie grzesznika zostało wydane", i drugie: "Pan mój i Bóg mój, błogosławiona Krew Pana mego, która za mnie grzesznika została przelana." Owa katechetka zachęcała dzieci, aby tymi słowami modlili się w momencie ukazania najświętszych postaci w czasie Mszy Świętej. Jak zaznaczała, słowa tej modlitwy mają przypominać nam, że tak jak Tomasz spotkał zmartwychwstałego Chrystusa i uwierzył, tak my w czasie każdej mszy świętej spotykamy się z Chrystusem Zmartwychwstałym, który przez swoją mękę śmierć i zmartwychwstanie dał nam nadzieję życia wiecznego.
ks. Wojciech Czajkowski