Myśl dnia - MIŁOSIERDZIE

"Wiedz, ile razy przychodzisz do Mnie uniżając się i prosisz o przebaczenie, tyle razy wylewam ogrom łask na twą duszę, a niedoskonałość twoja niknie przede Mną, a widzę tylko twą miłość i pokorę; nic nie tracisz, ale wiele zyskujesz" (Dz 1293).
Readmore

Słowo Życia

Trzeba… weselić się i cieszyć…
Kto ma serce zestrojone z Bogiem, kiedy widzi skruchę danej osoby, niezależnie od tego, jak ciężkie byłyby jej błędy, raduje się z niej. Nie skupia się na błędach, nie wytyka palcem zła, ale raduje się z dobra, gdyż dobro drugiego jest także moim!

Czytaj więcej  

Kalendarz

kwiecień 2025
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Szkoła Pokory na Adwent

3600.jpg

 

O co chodzi z tą pokorą?

Pokora nigdy nie była i nie będzie hitem mody, kojarzy się również niekoniecznie zachęcająco, a jednak… bez niej trudno wyobrazić sobie życie chrześcijanina. Syn Boży „istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej.

Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM - ku chwale Boga Ojca” (Flp 2, 5-11). Ponieważ „Uczeń nie przewyższa nauczyciela ani sługa swego pana. Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego” (Mt 10, 24), a my mamy naśladować Tego, „który wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany” (J 13, 4n), dobrze jest przyjrzeć się trudnej i pięknej cnocie pokory, bez której nie można podobać się Bogu. Wszak On „sprzeciwia się pysznym, pokornym zaś daje łaskę” (Jk 4, 6).

            Niżej przedstawiamy 31 zasad „Szkoły Pokory”. Zajęcia w tej Szkole odbywają się w adwencie i mają przygotować do głębszego przeżycia prawdy o Bożym Narodzeniu, wydarzeniu, w którym Syn Boży staje się człowiekiem, Stwórca – stworzeniem. Zasady pochodzą od ks. Franciszka Albertiniego (1770-1819), ojca duchownego naszego Patrona – św. Kaspra del Bufalo, Założyciela Misjonarzy Krwi Chrystusa.

            Przedstawione poniżej rozważania dotyczą starych zasad na nowo tłumaczonych, w świetle duchowości posoborowej. Mają już też jednak swoje lata – pochodzą z książeczki „Szkoła Pokory. Krótkie refleksje o wejściu w życie duchowe.”, wydanej przez Misjonarzy Krwi Chrystusa w 1994r. I chociaż z radością czekamy na nowe rozważania, te – mimo upływu lat – nie straciły na aktualności.

            Zapraszamy do Szkoły Pokory 2014!

 (Rozważania Szkoły Pokory zamieszczane są w zakładce Czytelnia)