Myśl dnia

Mając więc świętować tę wyższą ponad wszystko tajemnicę, w której Krew Jezusa Chrystusa zmyła nasze nieprawości, przygotujmy najpierw ofiary miłosierdzia. To samo bowiem, my winniśmy świadczyć tym, którzy wobec nas zawinili. Papież Leon Wielki
Readmore

Słowo Życia

Trzeba… weselić się i cieszyć…
Kto ma serce zestrojone z Bogiem, kiedy widzi skruchę danej osoby, niezależnie od tego, jak ciężkie byłyby jej błędy, raduje się z niej. Nie skupia się na błędach, nie wytyka palcem zła, ale raduje się z dobra, gdyż dobro drugiego jest także moim!

Czytaj więcej  

Kalendarz

kwiecień 2025
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Słowo Życia - kwiecień 2024

IMG_1415.JPG

„Pan mój i Bóg mój!” J 20, 28

Liturgiczny okres wielkanocny to czas spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym. W nowym ukazaniu się Jezusa wyróżnia się postać Tomasza Apostoła. Jak Maria Magdalena była wzorem dla szukających Jezusa tak Tomasz staje się figurą tych, którzy wątpią zarówno w bóstwo Pana, jak i Jego człowieczeństwo, ale później nawracają się bez zastrzeżeń. Zmartwychwstały Jezus jest tożsamy z Ukrzyżowanym. Jezus na nowo ukazuje, że wiara w niego powinna się opierać na świadectwie tych, którzy go widzieli.

Święty Grzegorz Wielki pisze o tym tak: “Czy wierzycie, iż to dzieło przypadku, że tego wybranego ucznia wówczas brakowało, że przychodząc później miał o tym usłyszeć, że słysząc miał wątpić, wątpiąc dotknąć, dotknąwszy uwierzyć. Nie wydarzyło się to przypadkiem, lecz z Boskiego zrządzenia. Cudownym bowiem sposobem sprawiła Niebiańska łaskawość, że ów wątpiący uczeń, kiedy u swojego mistrza dotknął rany ciała u nas uzdrawia rany niewiary, bo wątpiący i dotykający uczeń stał się świadkiem prawdziwego zmartwychwstania.”

Tomaszowe wyznanie Pan mój i Bóg mój możemy odnaleźć także w ludowej pobożności. W czasie przygotowania do uroczystości pierwszej komunii świętej w jednej z parafii katechetka uczyła dzieci takiej oto formuły modlitewnej: "Pan mój i Bóg mój, błogosławione Ciało Pana mego, które za mnie grzesznika zostało wydane",  i drugie: "Pan mój i Bóg mój, błogosławiona Krew Pana mego, która za mnie grzesznika została przelana." Owa katechetka zachęcała dzieci, aby tymi słowami modlili się w momencie ukazania najświętszych postaci w czasie Mszy Świętej. Jak zaznaczała, słowa tej modlitwy mają przypominać nam, że tak jak Tomasz spotkał zmartwychwstałego Chrystusa i uwierzył, tak my w czasie każdej mszy świętej spotykamy się z Chrystusem Zmartwychwstałym, który przez swoją mękę śmierć i zmartwychwstanie dał nam nadzieję życia wiecznego.

ks. Wojciech Czajkowski