Myśl dnia

Mając więc świętować tę wyższą ponad wszystko tajemnicę, w której Krew Jezusa Chrystusa zmyła nasze nieprawości, przygotujmy najpierw ofiary miłosierdzia. To samo bowiem, my winniśmy świadczyć tym, którzy wobec nas zawinili. Papież Leon Wielki
Readmore

Słowo Życia

Trzeba… weselić się i cieszyć…
Kto ma serce zestrojone z Bogiem, kiedy widzi skruchę danej osoby, niezależnie od tego, jak ciężkie byłyby jej błędy, raduje się z niej. Nie skupia się na błędach, nie wytyka palcem zła, ale raduje się z dobra, gdyż dobro drugiego jest także moim!

Czytaj więcej  

Kalendarz

kwiecień 2025
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Słowo Życia - sierpień 2024

donie%20Chrystusa.JPG

Zabiegajcie nie o ten pokarm, który niszczeje, ale o ten, który trwa na życie wieczne, a który da wam Syn Człowieczy (J 6,27a)

Każdy człowiek inaczej podchodzi do przyjmowania Komunii Świętej. Inaczej podchodzi, to znaczy z inną regularnością przyjmuje Komunię Świętą. Są tacy, którzy codziennie uczestniczą w Eucharystii i codziennie przyjmują Pana Jezusa. I bez codziennej Eucharystii nie wyobrażają sobie życia. Są tacy, którzy czynią to podczas każdej niedzielnej Mszy św. Nie brakuje również takich, którzy czynią to raz albo dwa razy do roku. Najczęściej przy okazji świąt albo jakichś radośniejszych czy smutniejszych uroczystości rodzinnych.

Zdarza się, że gdy odwiedzam chorych przebywających w szpitalu i pytam, czy chcą, czy chcieliby przyjąć Komunię Świętą to słyszę: „Na Wielkanoc brałem proszę księdza, na Boże Narodzenie brałem”. Bywa też tak, gdy staram się być dwa razy w tygodniu na każdym z oddziałów, to padają słowa: „Przecież przed wczoraj byłem u Komunii, to tak często mam brać?”

Dzielę się tymi historiami dlatego, że dzisiaj słyszymy słowa Pana Jezusa, który mówi: „Zabiegajcie nie o ten pokarm, który niszczeje, ale o ten, który trwa na życie wieczne, a który da Wam Syn Człowieczy”. Pokarm jest czymś co jest potrzebne do życia. Jak pokarm, który przyjmujemy wzmacnia nasze życie fizyczne tak Komunia Święta wspiera, wzmacnia nasze życie duchowe.

Dzisiaj więc przeglądają się w Słowie, które Jezus do nas mówi zadajmy sobie pytanie o Eucharystię. Pytanie o Eucharystię to pytanie o moje życie duchowe i o moje życie z Bogiem. Pytanie o Eucharystię to pytanie o to czy wierzę, że sam sobie ze wszystkim poradzę, czy sam ze wszystkim dam sobie radę czy pozwalam Bogu w moim życiu być. Czy dbam oto, aby móc do Komunii Świętej zawsze przestępować.

Czasem można spotkać ludzi, którym życie sakramentalne z jakiegoś powodu się skomplikowało. Zazwyczaj się tak dzieje przez wybory, których dokonujemy. Nie mogą przystępować do Komunii Świętej, choć bardzo by chcieli. Nieraz płaczą, kiedy umiera ich rodzic albo dziecko przystępuje po raz pierwszy do Komunii. My natomiast nieraz z taką lekkością rezygnujemy z przyjmowania Komunii Świętej, mimo tego, że możemy to robić. Wystarczy, że wtedy, kiedy sumienia mówi nam o grzechu, przystąpić do sakramentu spowiedzi. Prośmy, aby jak najmniej było naszym życiu takich momentów, kiedy jesteśmy na Mszy św., a nie przyjmujemy Komunii. Dbajmy o to, aby swoje życie przeżywać w łasce uświęcającej.

Ks. Maciej Szostak