Myśl dnia

Mając więc świętować tę wyższą ponad wszystko tajemnicę, w której Krew Jezusa Chrystusa zmyła nasze nieprawości, przygotujmy najpierw ofiary miłosierdzia. To samo bowiem, my winniśmy świadczyć tym, którzy wobec nas zawinili. Papież Leon Wielki
Readmore

Słowo Życia

Trzeba… weselić się i cieszyć…
Kto ma serce zestrojone z Bogiem, kiedy widzi skruchę danej osoby, niezależnie od tego, jak ciężkie byłyby jej błędy, raduje się z niej. Nie skupia się na błędach, nie wytyka palcem zła, ale raduje się z dobra, gdyż dobro drugiego jest także moim!

Czytaj więcej  

Kalendarz

kwiecień 2025
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Słowo Życia - wrzesień 2024

sacred-heart-5011908__340.jpg

[Jezus] spojrzał w niebo i rzekł do niego: „Effatha”, to znaczy: „Otwórz się!” (Mk 7,34)

Liturgia mszalna dzisiejszej niedzieli jest wezwaniem do nadziei, do pełnej ufności Bogu. W czasach ciemności prorok Izajasz powstaje, żeby pocieszyć naród wybrany żyjący na wygnaniu. Przepowiada mu pełen radości powrót do ojczyzny. Powiedzcie małodusznym: „Odwagi! Nie bójcie się. Oto wasz Bóg, oto – pomsta; przychodzi Boza odpłata; On sam przychodzi, by was zbawić”.

 

I prorok zapowiada cuda, które nastąpią wraz z nadejściem Mesjasza: Wtedy przejrzą oczy niewidomych i uszy głuchych się otworzą. Wtedy chromy jak jeleń wyskoczy i język niemych wesoło krzyknie. Bo trysną zdroje wód na pustyni i strumienie na stepie. Dzięki Chrystusowi każdy człowiek zostanie uzdrowiony, a źródła łaski, nigdy niewyczerpane, zamienią świat w nowe stworzenie. Pan przekształca wszystko, lecz w sposób szczególny dusze.

Dzisiejsza Ewangelia mówi o uzdrowieniu głuchoniemego. (…) W tym uzdrowieniu, którego dokonuje Pan, możemy rozpoznać Jego działanie w duszach: On wyzwala duszę z grzechu, otwiera jej uszy na słuchanie Słowa Bożego i rozwiązuje język, by mogła chwalić i głosić cuda Boże. W chwili chrztu Duch Święty, Digitus paternae dexterae – palec prawicy Boga Ojca, jak nazywa Go liturgia, uleczył nasz słuch, byśmy mogli słyszeć Słowo Boże i rozwiązał nam język, byśmy głosili je wszędzie; i to działanie trwa przez całe nasze życie. Św. Augustyn, komentując ten urywek Ewangelii, powiada, że język człowieka zjednoczonego z Bogiem „będzie mówił o dobru, doprowadzi do zgody zwaśnionych, pocieszy tych, którzy płaczą. Bóg będzie wysławiony, Chrystus będzie głoszony”. Możemy też tego dokonać, jeżeli mamy uszy otwarte na ciągłe poruszenia Ducha Świętego i jeżeli nasz język jest gotów mówić o Bogu nie krępując się względami ludzkimi.

F. Carvajal, Rozmowy z Bogiem, tom IV, str. 615-617.