List do MPJ! - kwiecień 2021

List do MPJ! - kwiecień 2021

Mój Drogi, moja Droga! Na sam koniec stycznia złamałam nogę i miałam operację. Nic wielkiego,...

Chrystus prawdziwie zmartwychwstał!

Chrystus prawdziwie zmartwychwstał!

"Anioł przemówił do niewiast: Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego....

Słowo Życia - kwiecień 2021

Słowo Życia - kwiecień 2021

Ja jestem Dobrym Pasterzem (J 10, 11) Kwiecień tego roku zaczyna się od zbawczych wydarzeń –...

Rozważanie ze św. Kasprem - NIEDZIELA PALMOWA

Rozważanie ze św. Kasprem - NIEDZIELA PALMOWA

 "Krzyży nigdy nie zabraknie. Dzieła Boże są tkanina krzyży. Jednak cudowny jest...

Wielkopostne rozważanie ze św. Kasprem - V NIEDZIELA

Wielkopostne rozważanie ze św. Kasprem - V NIEDZIELA

  Co jest najważniejsze w naszym życiu? Możemy mnożyć odpowiedzi: rodzina, zdrowie,...

Wielkopostne rozważanie ze św. Kasprem - IV NIEDZIELA

Wielkopostne rozważanie ze św. Kasprem - IV NIEDZIELA

  Ewangelia z dnia dzisiejszego powinna rozradować nas w dwójnasób – „tak Bóg umiłował...

 • List do MPJ! - kwiecień 2021

  List do MPJ! - kwiecień 2021

 • Chrystus prawdziwie zmartwychwstał!

  Chrystus prawdziwie zmartwychwstał!

 • Słowo Życia - kwiecień 2021

  Słowo Życia - kwiecień 2021

 • Rozważanie ze św. Kasprem - NIEDZIELA PALMOWA

  Rozważanie ze św. Kasprem - NIEDZIELA PALMOWA

 • Wielkopostne rozważanie ze św. Kasprem - V NIEDZIELA

  Wielkopostne rozważanie ze św. Kasprem - V NIEDZIELA

 • Wielkopostne rozważanie ze św. Kasprem - IV NIEDZIELA

  Wielkopostne rozważanie ze św. Kasprem - IV NIEDZIELA

Myśl dnia

„Czasami ludzie tracą nadzieję. Jeśli wierzysz, przetrwasz i przezwyciężysz beznadziejny czas. Wiara nie pozwoli ci zginąć.” Roman Brandstaetter

Słowo Życia

...chcemy ujrzeć Jezusa (J 12, 21)
Patrząc sercem wierzącym, mogę zobaczyć Jezusa i spotkać się z Nim w sobie samym, w głębi własnego serca, ale też w swoim utrudzeniu, w radosnej niespodziance, w przykrościach, które mnie spotykają, ...

Czytaj więcej

Czytania

 • Czytania na wtorek, 13 kwietnia 2021

  Wtorek drugiego tygodnia okresu Wielkanocnego

  (Dz 4,32-37)

  Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących. Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne. Apostołowie z wielką mocą świadczyli o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a wszyscy mieli wielką łaskę. Nikt z...

Przeczytaj rozważanie do dzisiejszej Ewangelii

 

 

Kalendarz

kwiecień 2021
N P W Ś C Pt S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Słowo Życia - luty 2021

14232662_728644590626064_7249188549838886415_n.jpg

 

„wszystko na chwałę Bożą czyńcie” (1 Kor 10,31)

 


„Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie”. Wszystko.

W pierwszym tygodniu ćwiczeń św. Ignacy notuje: „Człowiek po to został stworzony, aby Boga, Pana naszego, chwalił, okazywał Mu cześć i służył Mu - a przez to zbawił duszę swoją.”(ĆD 23).

W naszym życiu ciągle poruszamy się w trybie dokonywania wyborów. Możemy decydować w dwóch kierunkach: albo podejmujemy jakieś działanie z miłości do Boga, do bliźniego, a także samego siebie; albo dla egoistycznego zaspokajania swoich żądz, byleby tylko nam było wygodnie, dla własnej chwały.

W tym drugim przypadku możemy wejść na drogę iluzorycznej miłości i troski o siebie, kiedy to uciekamy od wszelkich odpowiedzialności na rzecz tzw. świętego spokoju, czy bezstresowego życia; albo gdy podejmujemy się wspaniałych dzieł po to tylko, by być oklaskiwanymi, uznanymi przez innych.

Na tej drodze możemy też zamykać się w sobie, w swoim świecie, w swoich problemach - bywa tak wówczas, gdy zmagając się z różnymi trudnościami pozostajemy z nimi sami nie prosząc o pomoc ani Boga, ani żadnego człowieka. Taka postawa często wynika z braku pokory. Bo wymaga przyznania się przed innymi, przed Bogiem i samymi sobą, że coś nas przerasta, że nie radzimy sobie, a przecież chcieliśmy być samowystarczalni, niezależni.

Optymalnym rozwiązaniem, aby podążać drogą czystej miłości, wolnej od egoizmu jest oddawanie czci Bogu we wszystkim, co czynimy każdego dnia. Praca zawodowa, wszelkie czynności wykonywane w domu, spacer, hobby, choroba czy cierpienie duchowe, myśli, nieporozumienia w rodzinie, trud znoszenie własnego impulsywnego charakteru…. Wszystko, czynione i ofiarowane Bogu dla chwały Jego i chwały Przenajdroższej Krwi Chrystusa nabiera znaczenia i przyczynia się do uświęcania naszego życia.

Ważnym jest, abyśmy całe nasze życie odnosili do Boga jako ostatecznego celu naszego istnienia. W książce „Naśladowanie Chrystusa” Tomasza a Kempis czytamy słowa jakie PAN kieruje do SŁUGI: Synu, ja powinienem być Twoim najwyższym i ostatecznym celem, jeżeli chcesz być rzeczywiście szczęśliwy. Dzięki tej intencji oczyści się twoje uczucie, często źle nakierowane ku sobie i ku istotom stworzonym. Jeśli bowiem szukasz w czymś siebie samego, zaraz opadasz z sił i wysychasz. Wszystko więc odnoś przede wszystkim do mnie, bo ja jestem tym, który dał wszystko. Rozważaj każdą rzecz z osobna jako wypływającą z najwyższego dobra i dlatego do mnie jako do źródła wszystko sprowadzaj. Mały i duży, biedny i bogaty ze mnie czerpie wodę żywą jak z żywej krynicy, a ci, co dobrowolnie mi służą i bez przymusu, otrzymują łaskę po łasce. Kto zaś chciałby się chlubić poza mną lub szukać zadowolenia w jakimś swoim osobistym dobru, nie zakotwiczy się w prawdziwej radości, ani też nie rozwinie się w sercu swoim, lecz wielorakie napotka przeszkody i trudności.. Nie powinieneś więc przypisywać sobie jakiegoś dobra, ani też nie przypisuj żadnemu człowiekowi cnoty, lecz wszystko daj Bogu, bez którego niczego człowiek nie posiada.

Wszystko na chwałę Boga czyńmy.

s. Bernadetta MSC