PROŚBA O MODLITWĘ!

PROŚBA O MODLITWĘ!

W dniach 7-10 kwietnia 2024 r. odbędzie się Kapituła Generalna i wybory do Zarządu naszej...

Przyjaźń duchowa - Niedziela Miłosierdzia Bożego

Przyjaźń duchowa - Niedziela Miłosierdzia Bożego

Dz 4, 32-35. Pierwsza lektura z drugiej niedzieli wielkanocnej tegorocznego cyklu, to tak zwane...

Słowo Życia - kwiecień 2024

Słowo Życia - kwiecień 2024

„Pan mój i Bóg mój!” J 20, 28 Liturgiczny okres wielkanocny to czas spotkania z Jezusem...

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!

    Błogosławionych, pełnych nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.    

PEWNOŚĆ WIARY - V Niedziela Wielkiego Postu

PEWNOŚĆ WIARY - V Niedziela Wielkiego Postu

Jr 31, 31-34. Wielkie, monumentalne, spisane pod wpływem potężnego, niezachwianego ducha...

ŻYWY CHRYSTUS - IV Niedziela Wielkiego Postu

ŻYWY CHRYSTUS - IV Niedziela Wielkiego Postu

2 Krn 36, 14-16.19-23. Niedziela radości albo pociechy pośród skupienia i pokuty, jest dniem...

  • PROŚBA O MODLITWĘ!

    PROŚBA O MODLITWĘ!

  • Przyjaźń duchowa - Niedziela Miłosierdzia Bożego

    Przyjaźń duchowa - Niedziela Miłosierdzia Bożego

  • Słowo Życia - kwiecień 2024

    Słowo Życia - kwiecień 2024

  • CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!

    CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!

  • PEWNOŚĆ WIARY - V Niedziela Wielkiego Postu

    PEWNOŚĆ WIARY - V Niedziela Wielkiego Postu

  • ŻYWY CHRYSTUS - IV Niedziela Wielkiego Postu

    ŻYWY CHRYSTUS - IV Niedziela Wielkiego Postu

Słowo Życia - maj 2016

nr%2050%20to.jpg

 

Słowo Życia na maj 

Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym!       2 Kor 5, 20

    Tomasz (...) nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!». Ale on rzekł do nich «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę (J 20, 24-25). Tomasz nie tyle był niewierny, ile dociekliwy, stęskniony, spragniony ujrzenia Jezusa.

Nie wystarczało mu świadectwo wspólnoty o Zmartwychwstałym. Nie wystarczały mu słowa innych. Pragnął Go spotkać osobiście, pragnął Go dotknąć, doświadczyć. Piękne jest pragnienie Tomasza. Świadectwo wspólnoty inspirowało go do poszukiwania Jezusa w osobistym doświadczeniu. Świadectwo innych było istotne, ale niewystarczające dla jego wiary. Świadectwo innych rozpalało w nim pragnienie osobistego spotkania. Tomasz to symbol człowieka spragnionego dotknięcia Jezusa osobistym doświadczeniu. Inny jest dla każdego czas spotkania ze Zmartwychwstałym. Ważne, aby tego spotkania zapragnąć, aby za nim tęsknić. Pan przyjdzie, ale do Niego należy czas i miejsce.

                A po ośmiu dniach (...) Jezus przyszedł (...). Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym!» (J 20, 26-27).

                Pan pozwolił Tomaszowi dotknąć swoich ran. Niezwykłe wyróżnienie... Rany to miejsce najbardziej intymne, to wspomnienie największego bólu. Trzeba wielkiej zażyłości, aby pozwolić na ich dotknięcie. Rany są miejscem spotkania. Można powiedzieć, że tak dzieje się w przyjaźni — przez rany siebie poznajemy, w ranach odkrywamy i w ranach spotykamy. Dotknąć ran Jezusa... W Jego ranach jest zmartwychwstanie. W Jego ranach jest nasze zdrowie (Iz 53, 5). Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni (1 P 2, 24). Tak też trzeba spojrzeć na swoje rany — Jezus, przez odkrycie przed Tomaszem i innymi uczniami swoich ran, chce powiedzieć, że rany są drogą ku czemuś więcej. Gdy przeżywamy swoje rany, gdy one są jeszcze świeże i bardzo bolą, wówczas nie widzimy jeszcze tego „więcej”. Widzimy jedynie ból. A jednak w ranach Jezusa odsłania się przed nami nadzieja — nasze rany prowadzą ku czemuś „więcej”, ku zmartwychwstaniu wewnętrznemu, ku nowemu życiu, ku przemianie. Trzeba swoje rany przytulić do ran Jezusa. Dotknąć ran Jezusa to znaczy też — zanurzyć swoje rany w Jego ranach, oddać Mu swoje rany, by On je przemienił w źródło nowego życia. życia głębszego, pełniejszego, piękniejszego. Rany są miejscem najgłębszego spotkania z Jezusem zmartwychwstałym. Tomasz powiedział: Pan mój i Bóg mój (J 20, 28). Nie powiedział tylko: „Pan i Bóg", ale — mój. Trzeba nam prosić o takie właśnie doświadczenie Jezusa — głębokie, osobiste, trzeba prosić o doświadczenie, że On jest mój, naprawdę mój.

                Te słowa, czyli Ewangelię, zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego (J 20, 31). „Mieć życie" — to poznać, pokochać i naśladować Jezusa w Jego człowieczeństwie.

 

Ks. Józef Pierzchalski SAC, MEDYTACJE ze Świętym Janem, s.261-264